Την Πέμπτη 27 Μαΐου 2010, διοργανώθηκε επιμορφωτική ημερίδα από τη Σχολική Σύμβουλο 1ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Φωκίδας.

Εισηγητές και θέματα ημερίδας:

Αναγνώστου Ηλίας: Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας. "Η συμβολή του τραγουδιού στην ιστορική συλλογική μνήμη".

Λαπατζή Ελένη: Σχολική Σύμβουλος Π.Ε. 13ης Περιφέρειας Ειδικής Αγωγής. "Ο θεσμός της ένταξης - Συνεκπαίδευση στην Α/θμια Εκπ/ση".

Σκόνδρα Ασημίνα: Σχολική Σύμβουλος Π.Ε. 1ης Εκπ/κής Περιφέρειας Ν. Φωκίδας. "Το προβληματικό παιδί - Επιθετικότητα και η αντιμετώπισή της στο σχολείο".

Τερτίγκας Αθανάσιος: Διευθυντής του 6/θ Δημοτικού Σχολείου Γραβιάς. "Διδασκαλία Ιστορίας ΣΤ' Δημοτικού με τη χρήση διαδραστικού πίνακα - Οι διαδραστικοί πίνακες ως φορείς νέου επιπέδου διαδραστικότητας στην αίθουσα διδασκαλίας - Τρόποι λειτουργίας".

Στην ημερίδα συμμετείχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί της 1ης Εκπ/κής Περιφέρειας Φωκίδας και χαιρετισμούς απηύθυναν ο κ. Παναγιώτης Τάκης, Δ/ντής Α/θμιας Εκπ/σης Φωκίδας και ο κ. Μανανάς Αθανάσιος, Δήμαρχος του Δήμου Γραβιάς.