Σύλλογος Γονέων Δραστηριότητες

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

VIDEO ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

Σε αποκριάτικους ρυθμούς κινήθηκε για πρώτη φορά το  Δημοτικό μας Σχολείο, αφού με τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, μας δόθηκε η ευκαιρία να "τσικνίσουμε", την Τσικνοπέμπτη στο προαύλιο του σχολείου. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, έψησε και πρόσφερε σουβλάκια και πίτες σε μαθητές και εκπαιδευτικούς. Όλοι μαζί σε μια όμορφη και εορταστική ατμόσφαιρα, τσικνίσαμε και τσικνιστήκαμε! Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων υλοποίησε την ιδέα που «ρίχτηκε στο τραπέζι» και έτσι δόθηκε η ευκαιρία στους μικρούς μας μαθητές να γευτούν τους νόστιμους μεζέδες, να χαρούν, να παίξουν, να χορέψουν το Γαϊτανάκι και να  μπουν έτσι σιγά σιγά  στο πνεύμα της Αποκριάς και του καρναβαλιού.

Καλεσμένα και τα μικρά παιδιά του Νηπιαγωγείου Γραβιάς, τα οποία για μια ακόμη φορά ήρθαν πιο κοντά στο σχολείο μας, το οποίο θα τα υποδεχθεί στην Α΄ τάξη, αρχής γενομένης από τον  επόμενο χρόνο.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, που είναι δίπλα μας και για την αρμονική συνεργασία που υπάρχει με το σύλλογο διδασκόντων του Σχολείου μας.

Και του Χρόνου, Καλές Απόκριες!

Την Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2018 ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων έφερε και έκοψε την Πρωτοχρονιάτικη πίτα(δύο τον αριθμό) στο Δημοτικό μας Σχολείο, όπως έχει καθιερωθεί και γίνεται κάθε χρόνο. Φέτος όμως είχαμε και μια πρωτοτυπία, καθώς έγινε πρώτα η χριστουγεννιάτικη γιορτή(!) από τους μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων, μιας και αυτή δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της κακοκαιρίας(χιόνι), που ήταν προγραμματισμένη την ημέρα που έκλεισαν τα σχολεία για τις γιορτές των Χριστουγέννων.

Με πλήθος γονέων να παρευρίσκονται, οι μικροί μαθητές έδωσαν, έστω και ετεροχρονισμένα, τον καλύτερό τους εαυτό και πήραν το ζεστό χειροκρότημα από όλους. Στο τέλος της γιορτής ο Άγιος Βασίλης μοίρασε δώρα σε όλους και κόπηκαν οι πίτες, η οποίες ήταν δημιουργία των μελών του συλλόγου γονέων. Ακόμη υπήρχε και μπουφές με διάφορα εδέσματα πάλι προσφορά από γονείς των μαθητών. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε κλήρωση, που είχε ένα γούρι για την κάθε μία τάξη, καθώς και για το  σύλλογο διδασκόντων. Μάλιστα να επισημάνουμε πως ο τυχερός εδώ ήταν ο δάσκαλος κ. Ηλιόπουλος Ν.

Καλή Χρονιά και του χρόνου με υγεία!

IMG 20180112 114809 IMG 20180112 115905 IMG 20180112 121211 IMG 20180112 121214 IMG 20180112 122759 m IMG 20180112 123245 IMG 20180112 123249

Την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας για τους μαθητές και το διδ/κό προσωπικό του Σχολείου μας.

Ήταν μια προσφορά του συλλόγου γονέων τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.