kpe noe 23 kpe noe 23 1 kpe noe 23 2  kpe noe 23 3 kpe noe 23 5  kpe noe 23 6 kpe noe 23 7

Το Δημοτικό μας Σχολείο στα πλαίσια περιβαλλοντικού προγράμματος με το ΚΠΕ Άμφισσας πραγματοποίησε εκπ/κή επίσκεψη στο Γαλαξίδι την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023.

Το θέμα του προγράμματος ήταν: “ Πόλη και οικοσύστημα το χθες, το σήμερα και το μέλλον ταυ Γαλαξιδίου ”.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στους ναούς Αγ. Νικολάου και Αγ. Παρασκευής, όπου είδαν το ξυλόγλυπτο τέμπλο και το ηλιακό ρολόι των ναών αντίστοιχα. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το ναυτικό Μουσείο και στο τέλος ο υπεύθυνος του ΚΠΕ κ. Κόττης Γεώργιος τους ξενάγησε στα όμορφα στενά σοκάκια της πόλης.

Το Σχολείο μας ευχαριστεί την Εταιρεία Imerys(Μεταλλευτικό Πάρκο Φωκίδας, 51ο χλμ), για τη χορηγία του μέσου μεταφοράς των μαθητών-εκπ/κών για την παραπάνω επίσκεψη, καθώς και τον υπεύθυνο του ΚΠΕ Φωκίδας κ. Κόττη Γεώργιο, για την όμορφη παρουσίαση και ξενάγηση στους χώρους του προγράμματος στο όμορφο και ιστορικό Γαλαξίδι.