Οι εγγραφές στα Δημοτικά Σχολεία (σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.6/21383/Δ1 /28-02-2024 του ΥΠΑΙΘΑ) θα γίνουν από 1 μέχρι 20 Μαρτίου 2024

Για το σχολικό έτος 2024 – 2025  στην Α’ τάξη  εγγράφονται τα παιδιά  που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018

Tα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής:

1. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου

στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

2. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή

του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

3. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου(δίδεται από το νηπιαγωγείο απευθείας στο σχολείο μας).

4. Το πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή κοινότητας (αναζητείται από τη σχολική μας μονάδα.)

5. Ατομικό Δελτίο Υγείας (Α.Δ.Υ.Μ.) δίνεται από το σχολείο.

Διευκρινίζουμε πως:

Tο Ατομικό Δελτίο Υγείας γίνεται δεκτό  μέχρι και τις αρχές Σεπτεμβρίου ούτως ώστε να διευκολύνονται χρονικά και οι γονείς και οι γιατροί για την έκδοσή τους.

Για την εγγραφή  αλλοδαπών  μαθητών πρέπει  να προσκομιστεί

πιστοποιητικό γέννησης ή  ληξιαρχική πράξη γέννησης.

β. Τα Πιστοποιητικά Γέννησης των αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα από πιστοποιημένο δικηγόρο για το σκοπό αυτό, είτε από μεταφραστές που είναι ενταγμένοι στο Μητρώο Πιστοποιημένων Μεταφραστών του Υπουργείου Εξωτερικών χωρίς τη δέσμευση της ημερομηνίας έκδοσης.

γ. Σε περίπτωση αδυναμίας προσκόμισης Πιστοποιητικού Γέννησης, η εγγραφή των αλλοδαπών μαθητών μπορεί  να γίνει και με τη Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης.

δ. Οι γονείς μπορούν να έρχονται στο σχολείο για εγγραφές μετά από τηλεφωνική επικοινωνία στα τηλ. 2265091442 & 2265350432
κιν. 6973999616

Ο Δ/ντής του Σχολείου