Γιορτάστηκε και στο σχολείο μας η ημέρα φιλοζωίας .

Το σχολείο μας επισκέφτηκε η κ. Μαίρη Ανδρεοπούλου, πρώην αντιδήμαρχος και υπεύθυνη σε θέματα φιλοζωίας του Δ. Δελφών, καθώς και μέλος της φιλοζωικής ομάδας Άμφισσας, η οποία μίλησε στους μαθητές για την Ημέρα  που θεσμοθετήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού από την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24.

Μέσα από εικόνες και ομιλία έδωσε το μήνυμα της φιλοζωίας και της βοήθειας των αδέσποτων ζώων, αλλά και πολλές οδηγίες σχετικά με όλα αυτά.

Να σημειώσουμε πως είχε μαζί της και τον "ΡΙΚΟ", ένα χαριτωμένο σκυλάκι, το οποίο το βρήκε αδέσποτο και το υιοθέτησε, δίνοντας έτσι και το παράδειγμα της προστασία των ζώων και της εξασφάλισης της ευζωίας και των δικαιωμάτων τους.

Την ευχαριστούμε θερμά για την ωραία παρουσίαση και ενημέρωση.

imera zoofilias 2 imera zoofilias 3 imera zoofilias 4 imera zoofilias 5 imera zoofilias 6 imera zoofilias 7