Στις 20 Απριλίου 2016 οι μαθητές των Δ΄,Ε΄και ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας, με τη συνοδεία των δασκάλων τους επισκέφτηκαν το μεταλλευτικό πάρκο, μετά από την πρόσκληση των υπεύθυνων της διεύθυνσης και με δωρεάν μεταφορά των μαθητών στους γειτονικούς Βωξίτες. Η επίσκεψη περιείχε ξενάγηση στους χώρους του βαγονέτου και κατόπιν ενημέρωση από τον υπεύθυνο κ. Καλαρίδη.

Τα παιδιά έφυγαν  εντυπωσιασμένα από την περιήγηση στον "μαγικό" χώρο του υπόγειου Vagonneto, γνωρίζοντας από κοντά τις δύσκολες συνθήκες εξόρυξης του Βωξίτη τα παλαιότερα χρόνια, αφού πλέον τώρα το κομμάτι αυτό αποτελεί και ιστορικό μουσείο του Μεταλλευτικού Πάρκου, θυμίζοντας τις αντίξοες συνθήκες που εργάζονταν οι κάτοικοι της γύρω περιοχής τα προηγούμενα χρόνια.

φωτο από την επίσκεψη:

voxites 16 1 voxites 16 2 voxites 16 3 voxites 16 4 voxites 16 5 voxites 16 6 voxites 16 7